Mimořádná opatření ze dne 1.3.2021

  1. Mimoradne-opatreni-antigenni-testovani-obyvatel-s-ucinnosti-od-2-3-2021-do-odvolani Vzhledem k potřebě i nadále provádět antigenní testování u poskytovatelů sociálních služeb se umožňuje toto testování provádět i nadále přímo u těchto poskytovatelů, a za dodržení nastavených podmínek bude možné žádat úhradu ceny práce i materiálu z veřejného zdravotního pojištění, tak, jak je nastaveno v antigenních testovacích centrech. Zároveň se ale omezuje okruh osob, které mohou absolvovat antigenní test u poskytovatelů sociálních služeb, a to z důvodu omezení vstupu veřejnosti, jako prevence zavlečení infekčního onemocnění do těchto zařízení.
  2. Mimoradne-opatreni-samotestovani-zamestnanci-s-ucinnosti-od-2-3-2021-do-odvolani Vzhledem k nedostatku zdravotnických pracovníků, kteří by mohli provádět pravidelné testování zaměstnanců, je umožněno provádění antigenních testů laickou osobou. Tento způsob testování umožní široké použití laickou veřejností, a při dostatečné senzitivitě a specificitě antigenního testu, a při pravidelném opakování s frekvencí minimálně 1x týdně dojde k postupnému vychytávání infikovaných převážně asymptomatických osob. V případě pozitivního záchytu bude výsledek nahlášen poskytovateli zdravotních služeb, který nařídí provedení konfirmačního testu metodou RT-PCR. Na základě provedeného konfirmačního testu standardní metodou RTPCR lze pozitivní osobě nařídit izolaci dle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví k nařizování izolací a karantén a zahájit epidemiologické šetření s cílem nařídit karanténu všem osobám, které byly v epidemiologicky významném kontaktu s pozitivní osobou.
  3. Mimoradne-opatreni-povinne-testovani-zamestnavatele-s-ucinnosti-od-3-3-2021-do-odvolani Vzhledem k nedostatku zdravotnických pracovníků, kteří by mohli provádět pravidelné testování zaměstnanců, je umožněno provádění antigenních testů laickou osobou. Tento způsob testování umožní široké použití laickou veřejností, a při dostatečné senzitivitě a specificitě antigenního testu, a při pravidelném opakování s frekvencí alespoň jednou týdně dojde k postupnému vychytávání infikovaných převážně asymptomatických osob. Vzhledem k aktuální dostupnosti testovacích sad a organizační náročnosti spojené s prováděním samotestování přímo u dotčených sujektů, bylo s účinností od 5. března 2021 rozhodnuto o hranici pro povinné testování 250 zaměstnanců a od 12. března 2021 o hranici pro povinné testování 50 zaměstnanců s tím, že u menších subjektů ministerstvo v současnosti důrazně doporučuje testování na dobrovolné bázi provádět i u menších zaměstnavatelů.
  4. Mimoradne-opatreni-zmena-mimoradneho-opatreni-k-povinnosti-poskytovatelu-k-hlaseni-do-Narodniho-dispecinku-ockovani-ze-dne-13-1-2021 Poskytovatelé v oboru všeobecné praktické lékařství se od 1. března 2021 aktivně zapojí do očkování proti onemocnění COVID-19. Poskytovatelé v oboru všeobecné praktické lékařství jsou povinni vést registraci svých pacientů, kteří projeví zájem o očkování proti COVID19, a to z důvodu nutnosti zachování centrálního řízení očkování proti onemocnění COVID19. 

Zdroj zde: https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/